Az urológiai szervek tumoros megbetegedései viszonylag gyakoriak. A prosztatarák a fejlett világban a 21. századra a férfiak leggyakoribb tumoros megbetegedésévé vált, a hólyagtumor pedig a tíz leggyakoribb daganatos megbetegedés közé tartozik.
Ezek mellett az urológia kompetenciájába tartoznak a vese, a here és a hímvessző tumorai is.
Prosztatarák
A prosztatarák az idősödő férfiak megbetegedése. A fejlett országokban a várható életkor emelkedésével a tumor előfordulása egyre magasabb. A prosztatarák a fejlett országokban ezért a férfiak leggyakoribb rosszindulatú tumoros megbetegedésévé vált. Korai stádiumban panaszt nem okoz, előrehaladott stádiumban vizelési panaszokat, vizeletelakadást, véres vizeletet, véres ondót, gáttáji-, medencefájdalmat, végstádiumban étvágytalanságot, fogyást okoz. Korai stádiumban a prosztatarák jól kezelhető a prosztata radikális eltávolításával vagy sugárkezeléssel. A fenti kezelésekkel tényleges gyógyulás érhető el. A korai felismerés feltétele a rendszeres prosztatarák szűrésen való megjelenés, mely Debrecen belvárosában található magánrendelésünkön is elvégezhető. Az előrehaladott prosztatarák kezelése gyógyszeres – hormonterápia, ennek hatástalansága esetén kemoterápia és biológiai terápia. A cél ebben az esetben a panaszok csökkentése és a jó minőségben eltöltött élet meghosszabbítása.
Hólyagtumor
A hólyagtumor a húgyhólyag nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú daganat. Legfontosabb okozója a dohányzás. A megbetegedés első tünete általában a véres vizelet. Épp ezért véres vizelet jelentkezése esetén feltétlenül indokolt az urológiai vizsgálat. A kivizsgálás első lépése a vizeletvizsgálat és a hólyag ultrahang vizsgálata, mely magánrendelésünkön Debrecenben a Batthyány utca 12. szám alatt elvégezhető. A további kivizsgálás része a hólyagtükrözés és a vesék és vesevezetékek kontrasztanyagos képalkotó vizsgálata. Tumor igazolódása esetén a kezelés szinte minden esetben húgycsövön keresztül végzett műtéttel kezdődik, majd a folyamat súlyosságától függően ismételt húgycsövön keresztüli műtét, a hólyagba adott kemoterápiás kezelés, radikális húgyhólyageltávolítás, sugárkezelés, kemoterápia a lehetséges kezelés. A hólyagtumor megelőzésének legfontosabb eleme a dohányzás kerülése.
Vesetumor
A vesetumor mindkét nemben, bármely életkorban előfordulhat. Korábban a deréktáji fájdalmat, a véres vizeletet és a tapintható deréktáji duzzanatot tartották a vesetumor legfontosabb kórjelzőének. Ma a képalkotó vizsgálatok - mint amilyen az ultrahang vizsgálat, CT, MR vizsgálatok – elterjedésével a megbetegedést sokkal korábbi stádiumban felfedezzük, amikor még nem okoz panaszt. A képalkotó vizsgálatok közül a magánrendelőnkben is elérhető ultrahang vizsgálat a legegyszerűbb módja a vesetumor korai kimutatásának. A vesetumor kezelése szinte minden esetben sebészi – a vese eltávolítása, kisebb tumorok esetén a tumor kimetszése a veséből.
Heretumor
A heretumor leggyakrabban a fiatal korosztályt érintő daganatos megbetegedés. Az emberi szervezet legagresszívabb, leggyorsabban növekvő tumorai közé tartozik. Ezért fontos, hogy a herében tapintott szövetszaporulat esetén azonnal urológushoz forduljunk. A heretumor kezelése a 20. század végi orvostudomány sikertörténetei közé tartozik. A daganat fent említett agresszivitása az ellene kidolgozott kemoterápia működési mechanizmusából adódóan a tumor ellen fordítható. Mára a heretumor jól kezelhető betegséggé vált. A kivizsgálás két alapvető eleme a herék tapintása, és ultrahang vizsgálata. A fenti vizsgálatokkal közel 100%-os hatékonysággal mutathatjuk ki a heretumort. Az érintett herét minél előbb el kell távolítani, majd a stádium meghatározó vizsgálatok eredményétől függően szoros megfigyelést vagy kemoterápiát, ritkábban sugárkezelést vagy nyirokcsomó eltávolítást alkalmazunk. Mivel a here a hasüregen kívül, a herezacskóban helyezkedik el, kifejezetten jól vizsgálható. A here önvizsgálata, rendszeres tapintása lehetővé teszi a tumor korai felismerését.
Hímvesszőtumor
A hímvesszőtumor leggyakrabban a fityma vagy a makk bőréből kiinduló daganatos megbetegedés. Számos rizikótényezője ismert, ilyenek a dohányzás, a HPV fertőzés, a hímvessző bőrének krónikus gyulladása, a kezeletlen fitymaszűkület. A megbetegedés könnyen felismerhető, hiszen a beteg számára jól látható helyen, a hímvessző bőrén helyezkedik el. Azonban sok esetben valamilyen gyulladásos, gombás bőrbetegséggel keverik össze, ezért ajánlott a hímvessző tisztázatlan eredetű elváltozásai esetén szakemberhez fordulni. A hímvesszőtumor kezelése sebészi – a tumor eltávolítása a hímvessző megtartásával, súlyos esetben a hímvessző eltávolítása. A nyirokcsomó áttétek kezelése szintén sebészi.