A vizeletűrítési zavarok mellett a húgyivari szervrendszer gyulladásos megbetegedései a leggyakoribb urológiai kórfolyamatok közé tartoznak.
Ezek közül is leggyakoribb megbetegedés a felfázás, a vesemedence gyulladás, a prosztata gyulladás és a mellékhere gyulladás. A megbetegedések urológiai alapvizsgálattal, vizeletvizsgálattal és ultrahangos vizsgálattal kimutathatók, mely debreceni urológiai magánrendelésünkön is lehetséges. Szinte valamennyi húgyúti fertőzés a húgycsövön keresztül felszálló módon betegíti meg a szervezetet. A kezelés alappillére általánosságban az antibiotikum kezelés és a bőséges folyadékbevitel.
Hólyaghurut
A hólyaghurut, vagy más néven felfázás, cisztitisz a hólyag nyálkahártyájának gyulladásos megbetegedése. Mindkét nemben és bármely életkorban előfordulhat, nőknél azonban lényegesen gyakoribb. Ennek legfőbb oka a két nem anatómiájának különbsége - a női húgycső rövidsége. A leggyakoribb panasz a vizeletcsípés, sűrű vizelési inger, alhasi fájdalom. Antibiotikum kezelésre 2-3 nap alatt meggyógyul.
Vesemedence gyulladás
A vesemedence gyulladás a hólyaghuruthoz hasonlóan nőknél lényegesen gyakoribb gyulladásos megbetegedés, mely a vesemedencét és a veseszövetet is érinti. Típusos jele az érintett vese tompa fájdalma és a magas láz. A betegség súlyosságától függően szájon át vagy intravénásan adagolt antibiotikum kezelést igényel a bőséges folyadékbevitel és szigorú ágynyugalom mellett.
Prosztata gyulladás
A prosztata gyulladás egyike a prosztata három leggyakoribb megbetegedésének. Amíg a jóindulatú prosztata megnagyobbodás és a prosztatarák az idős férfiakat érinti, a prosztata gyulladás fiatalokban is gyakran előfordul. Igen súlyos panaszokat okozhat - gyakran jár vizelési nehézséggel, akár teljes vizeletelakadással, magas lázzal. A kezelés alapját jelentő antibiotikus kezelés mellett gyakran alkalmazunk gyulladáscsökkentő és a vizelést elősegítő alfa-blokkoló kezelést.
Mellékhere gyulladás
A férfi genitáliák fertőzései közül a prosztata gyulladás mellett a mellékhere gyulladás a leggyakoribb. Magas lázat és általában egyoldali heretáji fájdalmat és hereduzzanatot okoz. Könnyen összetéveszthető a here más, nem gyulladásos megbetegedéseivel, például a herecsavarodással. Ezért jelentkezése esetén urológiai vizsgálat javasolt. A kezelés az antibiotikum mellett a here jegeléséből felpolcolásából, gyulladás gátló kezelésből áll. Elhanyagolt esetben, amikor a mellékherében, herében akár tályog is kialakulhat, a here eltávolítása is szükségessé válhat.