A húgyúti kőbetegség igen gyakori megbetegedés. A panaszok jellege és súlyossága széles spektrumon mozog, a kő elhelyezkedésétől és méretétől függően.
A vese kelyheiben lévő nyugvó kövek általában nem okoznak panaszt. A húgyvezetékben elakadt kő azonban rendkívül heves vesetáji görcsös fájdalmat okoz. A hólyagkövek az alsó húgyúti tünetegyüttes irritatív panaszait okozhatják. A húgycsőben lévő kövek pedig teljes vizeletelakadást okozhatnak.
Vesekő
A húgyúti kövek többsége a vesében keletkezik, majd itt is marad vagy a húgyutak alsóbb részeibe ürül. A vesében elhelyezkedő kövek általában nem okoznak panaszt vagy mérsékelt derékfájdalommal járnak. Méretük változó, a homokszemtől az egész vese üregrendszerét kitöltő több centiméter nagyságot is elérhetik. Kimutatásuk ultrahang vizsgálattal, röntgen vizsgálattal, vagy CT vizsgálattal lehetséges. Kezelésükre jelenleg két fő módszerünk a külső lökéshullám terápia és a kő endoszkópos eltávolítása.
Vesevezeték kő
A vesevezetékbe lökődött kövek a vizelet útjában állnak, ezért heves vesegörcsöt okoznak. A típusos kő okozta vesekólika során a fájdalom a deréktájékról indul és a combok felé sugárzik. A gyógyszeres fájdalomcsillapítás bizonyos esetekben sikertelen, ekkor a vesevezeték katéterezése válik szükségessé. Vesemedence gyulladással szövődött kövek esetén szintén katétert vezetünk a vesébe. A vesevezetékben lévő kisebb kövek spontán is távozhatnak, a nagyobb méretű kövek esetén külső lökéshullám kezelést vagy endoszkópos műtétet végzünk.
Hólyagkő
A hólyagkő ritka megbetegedés. Általában valamilyen vizeletűrítési zavar mellett alakul ki, például jóindulatú prosztata megnagyobbodás mellett. Sűrű vizelési ingert, hólyaghurutot okoz. Kezelése során endoszkóposan, a húgycsövön keresztül távolítjuk el a követ.
Húgycsőkő
Ritkán találkozunk a húgycsőben elakadt kővel. Jelenlétére hamar fény derül, hiszen vizeletelakadást okoz. Endoszkóposan távolítjuk el.